Umiejscowienie aktu małżeństwa
1. Nazwa:
Umiejscowienie/odtworzenie zagranicznego aktu małżeństwa
2. Opis ogólny:
Umiejscowienie aktu:
wniosek o umiejscowienie, oryginalny odpis aktu zagranicznego podlegającego transkrypcji, urzędowe tłumaczenie w/w dokumentu dokonane przez tłumacza przysięgłego.
Odtworzenie:
wniosek, treść zagranicznego dokumentu stanu cywilnego odtwarza się, jeżeli według prawa miejsca sporządzenia dokumentu stanowi on akt stanu cywilnego, a uzyskanie jego odpisu nie jest możliwe lub wiąże się z poważnymi trudnościami. Ponadto wnioskodawca powinien przedłożyć posiadane dokumenty posiłkowe dotyczące osoby, której dane mają być stwierdzane odtwarzanym aktem.
3. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28.11.2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.2022.1681 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2020.1359 z późn. zm.).
4. Wymagane dokumenty:
- wniosek
- oryginał aktu małżeństwa
-* wielojęzyczny standardowy formularz (tłumaczenie pomocnicze) wydany na podstawie Rozporządzenie (UE) 2016/1191 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie promowania swobodnego przepływu obywateli poprzez uproszczenie wymogów dotyczących przedstawiania określonych dokumentów urzędowych w Unii Europejskiej i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 /
-* lub tłumaczenie na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego
5. Terminy i sposób załatwienia sprawy:
Niezwłocznie - do czasu zebrania niezbędnych dokumentów;
6. Miejsce i sposób składania dokumentów:
Wniosek o dokonaniu transkrypcji jak i odtworzeniu treści zagranicznego dokumentu można złożyć do dowolnie wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego na terenie całego kraju.
7. Tryb odwoławczy:
Odwołanie do Wojewody Śląskiego za pośrednictwem kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Cieszynie, termin 14 dni od doręczenia decyzji odmownej.
8. Opłaty:
- umiejscowienie - 50,00 zł,
- decyzja o uzupełnieniu lub sprostowaniu, odtworzeniu - 39,00 zł.
9. Załączniki:
Wniosek - transkrypcja aktu małżeństwa
10. Uwagi:
Umiejscowienie aktu - wpisaniu do polskich ksiąg stanu cywilnego mogą podlegać tylko takie dokument, który w państwie wystawienia jest uznawany za dokument stanu cywilnego i ma moc dokumentu urzędowego, jest wydany przez właściwy organ oraz nie budzi wątpliwości co do autentyczności.
Umiejscowiony zagraniczny akt małżeństwa można uzupełnić lub sprostować na podstawie aktów urodzeń małżonków o dane, których akt małżeństwa nie zawierał.
W umiejscowionym zagranicznym akcie można dostosować dane do reguł pisowni polskiej (np. w przypadku braku znaków diakrytycznych)
11. Stanowisko odpowiedzialne za wykonanie czynności:
12. Załączniki aktywne: