Inicjatywy lokalne mieszkańców
Rozpatrywanie wniosków o realizację zadania w ramach lokalnych inicjatyw inwestycyjnych mieszkańców
Podstawa prawna
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2020 poz. 1057 z późn. zm).
Uchwała nr XX/235/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie uchwalenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Zastosowanie mają w szczególności:
- przepisy art. 19a - 19h ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
- załącznik nr 2 do uchwały nr XX/235/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie uchwalenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Opis
- Z wnioskiem o realizację zadania w ramach inicjatywy lokalnej mogą wystąpić wszyscy mieszkańcy Cieszyna zainteresowani budową, rozbudową lub remontem dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, a także budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność Gminy Cieszyn.
- Inicjatywa lokalna polega na realizacji przez Gminę Cieszyn zadania przy zapewnionym wkładzie własnym inicjatorów. Wkład własny inicjatorów może zostać zapewniony poprzez wniesienie wkładu finansowego, wkładu rzeczowego lub wkładu w postaci pracy społecznej.
- Minimalny poziom wkładu własnego inicjatorów wynosi:
- 15% na budowę, przebudowę lub remont dróg, placów i mostów wraz z kanalizacją opadową,
- 30% na budowę, przebudowę lub remont oświetlenia ulicznego wzdłuż dróg, placów i mostów,
- 5% na budowę, przebudowę lub remont sieci kanalizacji sanitarnej,
- 15% na budowę, przebudowę lub remont sieci wodociągowej lub budynków i obiektów małej architektury.
- Wniosek mogą złożyć mieszkańcy bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wymagane dokumenty
- Wypełniony wniosek zawierający niezbędne informacje. Formularz wniosku do pobrania poniżej.
- Mapka zawierająca szkic określający zakres zadania i jego lokalizację.
- W przypadku zadania polegającego na budowie infrastruktury technicznej na obszarze, na którym inicjatorzy realizują budownictwo mieszkaniowe, należy dołączyć dokumenty potwierdzające ilość nowych mieszkań położonych na obszarze inwestycji, których użytkownicy będą korzystać z wybudowanej infrastruktury (np. pozwolenie na budowę, decyzja o warunkach zabudowy, kopia pozwolenia na użytkowanie - dla budynków oddanych do użytkowania w okresie 2 lat poprzedzających miesiąc złożenia wniosku).
Miejsce złożenia dokumentów
Wniosek wraz z kompletem załączników można składać w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1 (Ratusz), hol wejściowy lub przesłać drogą pocztową na adres: Wydział Strategii i Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1, 43-400 Cieszyn.
Opłaty
Postępowanie nie podlega opłatom.
Termin i sposób załatwienia sprawy
- Wnioski o realizację zadania publicznego można składać przez okres całego roku, jednak tylko złożone w terminie do dnia 15 września każdego roku będą rozpatrywane do realizacji w kolejnym roku budżetowym.
- Wnioski złożone po ww. terminie mogą zostać rozpatrzone do realizacji z uwzględnieniem możliwości finansowych Gminy Cieszyn.
- W przypadku wyboru przez Burmistrza Miasta zadania do realizacji, zadanie jest ujmowane w projekcie budżetu Gminy.
- Po uchwaleniu przez Radę Miejską Cieszyna budżetu, w którym ujęte jest zadanie będące inicjatywą lokalną, zawierana jest umowa pomiędzy Gminą Cieszyn a inicjatorami w sprawie realizacji inicjatywy lokalnej.
Tryb odwoławczy
Tryb odwoławczy nie występuje.
Inne informacje
- Dodatkowych informacji udziela Wydział Strategii i Rozwoju Miasta, Referat Strategii, Rynek 1 (Ratusz), pok. 113, I piętro, tel. 33 479 42 59.
- Po zrealizowaniu inwestycji w ramach inicjatywy lokalnej, Burmistrz Miasta Cieszyna może naliczyć, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego stworzeniem warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo stworzeniem warunków do korzystania z wybudowanej drogi (w zależności od zakresu zrealizowanej inwestycji). Opłatę adiacencką wnoszą właściciele nieruchomości.
- Wysokość opłaty adiacenckiej pomniejsza się o wartość nakładów poniesionych przez właściciela nieruchomości na rzecz budowy urządzeń infrastruktury technicznej (udział w kosztach inicjatywy lokalnej).
- Postępowania administracyjne w przedmiotowej sprawie prowadzi Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Cieszynie, w którym można uzyskać szczegółowe informacje.
Przykład wniosku
- Formularze wniosku dostępne są w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, Rynek 1 (Ratusz) w Biurze Podawczym (hol wejściowy) lub w Wydziale Strategii i Rozwoju Miasta (pok. 113, I piętro).
- Formularze w wersji elektronicznej dostępne są poniżej:
- formularz Inicjatywy Lokalne - wersja dla mieszkańców,
- formularz Inicjatywy Lokalne - wersja dla organizacji pozarządowych - dla mieszkańców składających wnioski za pośrednictwem organizacji pozarządowej lub podmiotu działającego w zakresie pożytku publicznego.