Uchwała nr III/18/10
jakiego organu | Rady Miejskiej Cieszyna |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego Gminy Cieszyn w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu |
uchylona przez/utraciła moc na podstawie | LII/619/23 |
Uchwała Nr III/18/10
Rady Miejskiej Cieszyna
z dnia 21 grudnia 2010 roku
w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego Gminy Cieszyn w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 221 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), a także art. 27 ust. 2 i art. 28 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857) - Rada Miejska Cieszyna postanawia:
§ 1
1. W celu rozwoju wszelkich form aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, a także rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach ustala się warunki i tryb finansowania zadania własnego Gminy Cieszyn, zwanej dalej „Gminą”, w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu.
2. Przepisów niniejszej uchwały nie stosuje do dotacji na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej udzielanych na warunkach i w trybie z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 2
1. Finansowanie odbywa się poprzez udzielanie dotacji podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku zwanymi dalej „klubami sportowymi”, które mają zarejestrowaną działalność sportową na terenie Gminy.
2. Przedmiotem dotacji może być przedsięwzięcie klubu sportowego o charakterze sportowym obejmujące finansowanie lub dofinansowanie wydatków bieżących w szczególności z tytułu:
a) realizacji programów szkolenia sportowego,
b) pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych w określonej dyscyplinie sportu lub uczestnictwa w takich zawodach,
c) pokrycia kosztów korzystania z obiektów i urządzeń sportowych dla celów szkolenia sportowego,
d) zakupu sprzętu sportowego oraz kosztów naprawy posiadanego sprzętu sportowego,
e) organizacji imprez sportowych na terenie Gminy,
f) wynagrodzenia kadry szkoleniowej,
g) pokrycia kosztów stypendiów sportowych.
3. Z dotacji nie mogą być finansowane lub dofinansowane wydatki z tytułu:
a) wypłaty wynagrodzeń dla zawodników,
b) transfery zawodnika z innego klubu sportowego,
c) zapłaty kar, mandatów i innych opłat sankcyjnych nałożonych na wnioskodawcę lub zawodnika.
§ 3
1. Dotacja może być wypłacona jednorazowo lub w transzach, co każdorazowo regulować będzie umowa pomiędzy Gminą a beneficjentem.
2. W danym roku budżetowym beneficjent, w trybie niniejszej uchwały, może otrzymać z budżetu Gminy dotację na więcej niż jeden projekt, pod warunkiem, że każdy z projektów objęty będzie oddzielnym wnioskiem, umową i sprawozdaniem.
3. Jeden projekt nie może być jednocześnie dofinansowany dotacją udzieloną na warunkach i w trybie niniejszej uchwały oraz dotacją udzieloną z budżetu Gminy na zasadach, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
§ 4
1. Organem przyznającym dotację na realizację projektu z zakresu rozwoju sportu jest Burmistrz Miasta Cieszyna, który przy ocenie wniosku może posiłkować się opinią Rady Sportu i właściwej do spraw sportu komisji Rady Miejskiej.
2. Wybór projektów, na których realizację zostanie udzielona dotacja dokonuje się w drodze konkursu wniosków.
3. Burmistrz Miasta Cieszyna ogłasza konkurs wniosków, w którym określa:
a) rodzaj zadania objętego wnioskiem,
b) wysokość kwoty środków finansowych przeznaczonych na dotacje w ramach ogłoszonego konkursu,
c) termin realizacji przedsięwzięć z wniosków,
d) warunki merytoryczne i finansowe jakie powinien spełniać wniosek i objęte nim zadanie,
e) termin składania wniosków o udzielenie dotacji.
4. Co najmniej na 14 dni przed terminem składania wniosków zamieszcza się ogłoszenie o konkursie wniosków w Biuletynie Informacji Publicznej oraz wywiesza się na tablicy informacyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie. W ogłoszeniu określa się również wzór wniosku o udzielenie wsparcia finansowego oraz wzór sprawozdania.
5. Przy ocenie wniosku o przyznanie dotacji bierze się pod uwagę w szczególności:
a) znaczenie wnioskowanego projektu dla realizacji celu publicznego określonego w § 1,
b) przedstawioną kalkulację kosztów w związku z zakresem rzeczowym projektu,
c) możliwość realizacji zadania przez wnioskodawcę,
d) dotychczasową współpracę wnioskodawcy z Gminą,
e) wysokość środków finansowych przewidzianych w budżecie Gminy,
f) planowany przez wnioskodawcę udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego, jak również wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków wnioskodawcy,
g) opinię Rady Sportu oraz właściwej do spraw sportu komisji Rady Miejskiej.
6. Burmistrz Miasta Cieszyna może uzależnić rozpatrzenie wniosku od złożenia w określonym terminie dodatkowych informacji lub dokumentów, a w przypadku stwierdzenia uchybień formalno–prawnych lub innych wad wniosku, wyznacza termin i wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia lub uzupełnienia wniosku.
7. Wniosek, którego wad nie usunięto lub który nie został uzupełniony, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 5
1. Z wnioskodawcą, którego projekt uzyska dofinansowanie, Burmistrz Miasta Cieszyna zawiera w formie pisemnej pod rygorem nieważności umowę o realizację przedsięwzięcia, która zawiera w szczególności:
a) szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana i termin jego wykonania,
b) wysokość dotacji udzielanej podmiotowi wykonującemu zadanie i tryb płatności,
c) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 20 grudnia danego roku budżetowego,
d) tryb kontroli wykonywania zadania,
e) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji,
f) termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji,
g) sankcje z tytułu niewłaściwego wykorzystania dotacji lub wykorzystania jej na cele inne niż określone w umowie.
2. Integralnym elementem umowy jest wniosek, a w przypadku przyznania dotacji innej niż wnioskowana - ostateczny projekt przedsięwzięcia.
3. Beneficjent zobowiązany jest do zamieszczania we wszystkich materiałach informacyjnych zapisów o dofinansowaniu przez Miasto Cieszyn.
4. Informację o dokonanym wyborze wniosku ze wskazaniem dotowanego podmiotu, nazwy zadania i wysokości przyznanej dotacji zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie na okres co najmniej 10 dni.
§ 6
Kontrola realizacji umowy należy do jednostki organizacyjnej, do której kompetencji należy realizowane zadanie i obejmuje w szczególności:
1) stan realizacji projektu,
2) efektywność i rzetelność jego wykonania,
3) prawidłowość wykorzystania środków z budżetu Gminy,
4) prowadzenie dokumentacji księgowo rachunkowej w zakresie wykorzystania środków Gminy.
§ 7
1. Po zakończeniu zadania beneficjent przedłoży rozliczenie w formie pisemnego sprawozdania merytorycznego i finansowo-rzeczowego z realizacji całego zadania z wyszczególnieniem źródeł jego finansowania.
2. Sprawozdanie merytoryczne, o którym mowa w ust. 1 powinno obejmować:
a) opis realizacji zadania,
b) przedstawienie efektów uzyskanych z realizacji zadania.
3. Do rozliczenia rzeczowo-finansowego beneficjent dołączy kserokopie rachunków, faktur, protokołów zdawczo-odbiorczych i innych dokumentów finansowych.
4. Beneficjent przedłoży do wglądu kontrolującemu zadanie oryginały dokumentów opisanych w ust. 3, na których powinien znaleźć się zapis: "Dofinansowano ze środków Miasta Cieszyna w wysokości ... zł".
5. Kserokopie dokumentów, które stanowią rozliczenie dotacji winny być uwierzytelnione przez osobę odpowiedzialną za rozliczenie dotacji zapisem: "Stwierdzam zgodność z oryginałem" oraz znaleźć się w aktach sprawy.
6. Przedmiotem rozliczenia dotacji mogą być koszty, które beneficjent poniósł na realizację projektu w okresie od złożenia wniosku do zawarcia umowy, o której mowa w § 5 pod warunkiem, że zostały poniesione w roku budżetowym, którego dotyczy dotacja.
7. Rozliczenie finansowe przekazanej dotacji nastąpi nie później niż 15 dni po upływie określonego w umowie terminu wykorzystania dotacji.
§ 8
1. Niewykorzystana część dotacji podlega zwrotowi do budżetu Gminy niezwłocznie po zakończeniu zadania, nie później niż 15 dni po upływie określonego w umowie terminu wykorzystania dotacji.
2. Od kwoty dotacji, o której mowa w ust. 1, zwróconej po terminie nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych począwszy od dnia następnego po upływie terminu.
3. W przypadku wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobranej nienależnie lub w nadmiernej wysokości beneficjent zobowiązany jest do zwrotu dotacji wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych w terminie 15 dni od dnia stwierdzenia w/w okoliczności.
4. Odsetki od dotacji podlegających zwrotowi do budżetu Gminy, o których mowa w ust. 3 nalicza się począwszy od dnia:
a) przekazania dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem,
b) następnego po upływie terminu określonego w ust. 3 w odniesieniu do dotacji pobranej nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
§ 9
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Cieszyna.
§ 10
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.