Wymeldowanie lub uchylenie zameldowania (wymeldowania) w drodze decyzji administracyjnej
Nazwa:
Wymeldowanie lub uchylenie zameldowania (wymeldowania) na drodze postępowania administracyjnego zakończonego decyzją administracyjną.
Opis ogólny:
Wymeldowania osoby uchylającej się od wypełnienia obowiązku meldunkowego można dokonać na drodze postępowania administracyjnego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2010 r. Nr 217, poz. 1427 ze zm.).
- Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 1282 ze zm.).
- Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
- Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.).
Wymagane dokumenty:
Dowód osobisty lub paszport, wniosek o wymeldowanie danej osoby (nie istnieje jednolity wzór wynikający z rozporządzenia) z szczegółowym opisem sytuacji, która jest podstawą do wymeldowania, (do wglądu) oryginał aktu własności wnioskodawcy do lokalu, z którego ma zostać wymeldowana rzeczona osoba, (do wglądu) oryginały wszelkich dokumentów stanowiących argumentację wniosku, dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
Terminy i sposób załatwienia sprawy:
Po złożeniu podania przeprowadza się szczegółowe postępowanie wyjaśniające, polegające m.in. na przesłuchaniu stron i świadków wskazanych przez strony lub wezwanych z urzędu, informacji uzyskanych od organów takich jak policja, sądy, organy paszportowe, polskie placówki dyplomatyczne, Biura Informacji i Statystyki Centralnego Zarządu Służby Więziennej lub Krajowego Rejestru karnego, oględzin w lokalu. Załatwienie sprawy, tj. wydanie decyzji administracyjnej następuje w terminie do 2 miesięcy od daty złożenia wymaganych dokumentów. W przypadku skomplikowanego postępowania termin może ulec przedłużeniu.
Miejsce i sposób składania dokumentów:
Wydział Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej, ul. Kochanowskiego 14, 43-400 Cieszyn, parter, pokój nr 1.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji służy stronom prawo złożenia odwołania do Wojewody Śląskiego w Katowicach, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem Wydziału Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej.
Opłaty:
- Czynność podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł.
- Opłacie skarbowej podlega złożenie pełnomocnictwa w danej sprawie (nie dotyczy wstępnych
i zstępnych, którzy zwolnieni są z obowiązku uiszczenia opłaty); opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi 17 zł. - Opłatę skarbową można wnieść na rachunek bankowy o nr: 94 1020 2313 0000 3002 1123 4970.
- Powyższą opłatę można również wnieść w kasie wydziału, znajdującej się w tej samej lokalizacji, co wydział.
- Składający wniosek lub pełnomocnictwo zobowiązany jest do dołączenia dowodu zapłaty lub uwierzytelnionej kopii zapłaty nie później niż w ciągu trzech dni od powstania obowiązku jej zapłaty, tzn. od chwili złożenia wniosku lub dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
Załączniki: -
Uwagi: -
Stanowisko odpowiedzialne za wykonywanie czynności:
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej Grzegorz Soboszek, tel.: 33 479 43 71.