Zarządzenie nr 0050.174.2023
Przedmiot konkursu | Udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu |
---|---|
Znak sprawy | 0050.174.2023 |
Kategoria | zdrowie |
Termin składania ofert |
Zarządzenie Nr 0050.174.2023
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 27 marca 2023 roku
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r., poz. 40), art. 41 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 r. poz. 165 z późn. zm.), art. 114 ust. 1 pkt 5 i art. 115 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2022 r. poz. 633), art. 9a i art. 9b ust. 1 i 2 w związku z art. 48b ust. 2 - 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.), oraz w związku z uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna Nr XLVI/545/22 z dnia 27 października 2022 roku w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Cieszyna na rok 2023 z późn. zm.
§ 1
Ogłaszam otwarty konkurs ofert na udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.
§ 2
Treść ogłoszenia, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia, zamieszczam w dniu 27 marca 2023 roku na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego oraz udostępniam w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej www.cieszyn.pl.
§ 3
W celu przeprowadzenia konkursu, o którym mowa w § 1, powołuję komisję konkursową, zwaną dalej komisją, w składzie:
- Przewodniczący - Helena Smolarz - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie,
- Członkowie:
- Lucyna Lanc - Kasperek - Z-ca Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie,
- Joanna Lipa - podinspektor w Dziale Finansowo - Księgowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie,
- Katarzyna Macura - referent w Dziale Pracy Specjalistycznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.
§ 4
Wykonanie zarządzenia powierzam Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik nr 1 do
Zarządzenia Nr 0050.174. 2023
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 27 marca 2023 roku
Ogłoszenie konkursu ofert
na udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu
I. Przedmiot konkursu:
- Udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu: sesji psychoterapii grupowej stanowiących uzupełnienie programu ponadpodstawowego i pogłębionego finansowanego przez NFZ, zgodnie z wykazem świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunkach realizacji tych świadczeń określonych w załączniku nr 7 pkt 1.7 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13.06.2019 w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. 2019 r. poz.1285 z późn. zm.).
- Łączna wysokość środków publicznych planowanych na realizację w/w zadania wynosi 10.000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych 00/100).
- Realizacja zadań wymienionych w pkt. I.1 powinna być zgodna z założeniami określonymi w pkt. II niniejszego ogłoszenia.
II. Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu konkursu:
- Cele planowanych do realizacji zadań:
- Zwiększenie liczby osób korzystających z profesjonalnej pomocy terapeutycznej w zakresie leczenia uzależnienia i współuzależnienia.
- Zwiększenie dostępności profesjonalnych działań pomocowych osobom uzależnionym od alkoholu i współuzależnionym.
- Adresatami zadania są mieszkańcy Cieszyna:
- Osoby dorosłe z zespołem uzależnienia od alkoholu.
- Członkowie rodzin osób uzależnionych od alkoholu.
- Działania podmiotu w ramach zadań:
- Prawidłowa i rzetelna realizacja zadania i udzielanie świadczeń zdrowotnych.
- Udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z planem/harmonogramem.
- Przygotowanie sprawozdań i rozliczeń finansowych z realizacji zadania.
- Rodzaje świadczeń - założenia przyjęte w celu ujednolicenia nazewnictwa stosowanego w ofertach: Sesja psychoterapii grupowej - sesja realizowana z grupą od 4 do 12 osób (dotyczy także osób współuzależnionych), stanowiąca element ustalonego planu leczenia prowadzona według określonej metody. Możliwe jest także udzielanie świadczenia w programach pogłębionych, obejmujących leczenie zaburzeń emocjonalnych u osób uzależnionych lub współuzależnionych.
- Kwalifikacje wymagane od osób udzielających świadczeń zdrowotnych: kwalifikacje wymagane od personelu realizującego świadczenia zdrowotne określone w niniejszym ogłoszeniu:
- specjalista psychoterapii uzależnień*
- osoba ubiegająca się o otrzymanie certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień**
- instruktor terapii uzależnień
- osoba prowadząca psychoterapię
- osoba ubiegająca się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty**
- Kwalifikacje dla ww. osób należy udokumentować odpowiednimi potwierdzeniami (dyplom/certyfikat/świadectwo itp.).
- Niezbędne wyposażenie i warunki udzielania świadczeń:
Pomieszczenia i wyposażenie winny odpowiadać standardom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z 2022 r. poz. 402). - Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o którym mowa w art. 136b ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.).
- Dokumentacja realizowanych zadań:
- Plan udzielania świadczeń w ramach zadania określonego w ogłoszeniu (harmonogram udzielania świadczeń zdrowotnych).
- Kwestionariusz sprawozdania miesięcznego i kwestionariusz sprawozdania końcowego z realizacji zadań zawierający opis podjętych działań oraz informację o liczbie i rodzaju udzielonych świadczeń zdrowotnych.
- Monitorowanie realizacji zadań:
- Liczba osób objętych świadczeniami terapeutycznymi,
- Liczba spotkań terapeutycznych.
* osoba, która posiada kwalifikacje specjalisty terapii/psychoterapii uzależnień, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2021 r. poz. 1119 z późn. zm.)
** osoba, która uczestniczy w udzielaniu świadczeń z zakresu uzależnienia i współuzależnienia pod nadzorem specjalisty psychoterapii uzależnień i posiada kwalifikacje instruktora terapii uzależnień, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2021 r. poz. 1119 z późn. zm.)
III. Okres realizacji świadczeń:
Zadanie realizowane będzie w okresie od dnia podpisania umowy do grudnia 2023 roku. Szczegółowy termin realizacji zadania określony zostanie w umowie pomiędzy gminą Cieszyn a podmiotem wybranym w toku postępowania konkursowego.
IV. Oferenci:
W konkursie mogą wziąć udział podmioty określone w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu profilaktyki i terapii uzależnienia podstawie umów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie terapii uzależnień.
V. Sposób przygotowania oferty:
- Oferta powinna być sporządzona zgodnie z założeniami określonymi w pkt. II niniejszego ogłoszenia oraz wzorem określonym w załączniku nr 1 do ogłoszenia.
- Wraz z ofertą oferent składa wszystkie wymagane załączniki.
- Formularz oferty można otrzymać w Dziale Pracy Specjalistycznej MOPS w Cieszynie, ul. Skrajna 5, pokój nr 4, bądź pobrać wersję elektroniczną z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
- Wzór oferty nie może zostać zmodyfikowany przez oferenta poprzez usuwanie pól. Wszystkie pola oferty muszą zostać wypełnione. W miejscach, które nie odnoszą się do oferenta należy wpisać "nie dotyczy".
- Wszystkie strony oferty muszą być ponumerowane.
- Oferta musi być podpisana i opieczętowana przez przedstawiciela(-li) oferenta upoważnionego(-ych) do reprezentowania oferenta i składania oświadczeń woli w jego imieniu.
- Poprawki mogą być dokonane jedynie przez czytelne przekreślenie błędnego zapisu i wstawienie obok zapisu poprawnego. Wszystkie miejsca, w których oferent naniósł zmiany powinny być parafowane przez osobę(-by) podpisującą(-ce) ofertę.
- Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie opatrzonej nazwą i adresem podmiotu oraz informacją: "Oferta na konkurs ofert na udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych".
- Warunkiem przyjęcia i rozpatrzenia ofert, jest złożenie kompletnej oferty przez podmiot uprawniony do składania ofert, w odpowiednim terminie i miejscu. Prawidłowo złożone oferty staną się przedmiotem oceny komisji konkursowej.
VI. Dokumenty i oświadczenia wymagane od oferentów.
- Dokumenty:
- Kopia zaświadczenia o wpisie podmiotu wykonującego działalność leczniczą do rejestru podmiotów leczniczych lub aktualny odpis/wydruk z rejestru.
- Kopia statutu jednostki lub innego dokumentu potwierdzającego jego formę organizacyjną, (np. kopię umowy spółki).
- Kopia polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
- Kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje osób udzielających świadczeń zdrowotnych.
- Oświadczenia oferenta:
- zapoznaniu się z treścią niniejszego ogłoszenia,
- zapoznaniu się z wzorem i zaakceptowaniu warunków umowy określonych w załączniku nr 2 do ogłoszenia konkursu ofert na udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnień i współuzależnienia od alkoholu,
- niezaleganiu z płatnościami podatków oraz składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego,
- oświadczenie, że świadczenia wykonywane w ramach przedmiotu oferty nie będą przedstawiane w rozliczeniach z innymi podmiotami.
- Kserokopie dokumentów powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez osobę(-by) upoważnioną(-ne) do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta.
VII. Tryb udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących konkursu.
Informacje dotyczące konkursu ofert udzielane będą w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie, tel. 33 - 4794921, w godzinach 7.30 - 15.30.
VIII. Termin i miejsce składania ofert.
- Oferty należy składać w terminie do dnia 11 kwietnia 2023 roku do godz. 15.00, na wzorze formularza ofertowego zgodnego z załącznikiem nr 1 do ogłoszenia konkursu ofert na udzielanie mieszkańcom Cieszyna gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, w Urzędzie Miejskim w Cieszynie lub listownie na adres: Urząd Miejski, Rynek 1, 43-400 Cieszyn (decyduje data stempla pocztowego).
- Wszystkie oferty otrzymane po terminie zostaną odrzucone i zwrócone oferentom bez otwierania kopert.
IX. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert.
- Termin: wybór ofert dokonany zostanie do dnia 21 kwietnia 2023 roku.
- Termin związania ofertą jest nie dłuższy niż 30 dni od upływu terminu składania ofert.
- Konkurs przeprowadza Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta Cieszyna.
- Komisja konkursowa obraduje na posiedzeniach zamkniętych, bez udziału oferentów z wyjątkiem:
- stwierdzenia prawidłowości ogłoszenia konkursu oraz podania liczby otrzymanych ofert,
- otwarcia kopert z ofertami,
- podania danych dotyczących oferentów oraz wysokości ceny oferty.
- Konkurs ofert składa się z dwóch etapów.
- W pierwszym etapie komisja konkursowa ocenia oferty pod względem formalnym, dokonując kolejno następujące czynności:
- odrzuca oferty nie spełniające wymogów określonych w ogłoszeniu o konkursie,
- przyjmuje do protokołu wyjaśnienia i oświadczenia zgłoszone przez oferentów,
- sprawdza oferty pod względem formalnym.
- W drugim etapie Komisja Konkursowa dokonuje oceny ofert pod względem merytorycznym.
- W toku badania i oceny ofert Komisja Konkursowa może:
- zwrócić się do oferentów o udzielenie wyjaśnień dotyczących treści merytorycznej złożonych ofert,
- poprawić w tekście oferty oczywiste omyłki pisarskie.
- Komisja konkursowa dokonuje oceny zadania (zgodnego z opisem pkt.I.1) ujętego w złożonych ofertach. Do oceny zadania Komisja stosuje następujące kryteria oceny merytorycznej oraz ich punktację:
- możliwość realizacji zadania zgodnie ze standardami (zasoby kadrowe, warunki lokalowe i wyposażenie): do 10 pkt,
- koszt realizacji świadczeń ujętych w danym zadaniu (ogólny i jednostkowy koszt świadczeń w odniesieniu do zakresu rzeczowego zaproponowanych działań, wysokość stawek): do 30 pkt,
- doświadczenie (w zakresie udzielania świadczeń z zakresu profilaktyki, terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych): do 30 pkt.
- Jedna oferta może uzyskać maksymalnie 70 pkt.
- Zadanie, które otrzyma poniżej 30 pkt uznaje się za nie spełniające kryteriów merytorycznych i nie jest brane pod uwagę w dalszym postępowaniu.
- Komisja konkursowa dokona wyboru jednego oferenta, którego oferta będzie najkorzystniejsza.
- Komisja konkursowa po zakończeniu drugiego etapu konkursu ofert przedłoży Burmistrzowi Miasta Cieszyna rekomendacje, co do wyboru oferty wraz z propozycją wysokości środków na realizację zadania.
- Ogłoszenie o rozstrzygnięciu konkursu dokona Burmistrz Miasta Cieszyna w formie zarządzenia, na podstawie protokołu z przebiegu konkursu, sporządzonego przez Komisję Konkursową.
- Komisja Konkursowa niezwłocznie zawiadamia oferentów o zakończeniu konkursu i jego wyniku na piśmie oraz zamieszcza informację na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
X. Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami:
- Zleceniodawca w ramach realizacji umowy jest zobowiązany do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z tematyką zadania publicznego, w zakresie określonym w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).
- W indywidualnym przypadku, jeżeli Zleceniobiorca nie jest w stanie, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, zapewnić dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie, o którym mowa w art. 6 ustawy, podmiot jest obowiązany zapewnić takiej osobie dostęp alternatywny, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).
XI. Postanowienia końcowe:
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przed terminem składania ofert udzielający zamówienia może zmienić lub zmodyfikować wymagania i treść dokumentów konkursowych, o czym niezwłocznie informuje oferentów oraz umieszcza informację w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Cieszyna.
- Udzielający zamówienia zastrzega sobie prawo do:
- odwołania konkursu ofert, przesunięcia terminu składania ofert oraz przesunięcia terminu rozstrzygnięcia konkursu bez podania przyczyny,
- odstąpienia od realizacji zadań z przyczyn obiektywnych (m.in. zmian w budżecie Miasta).
- Udzielający zamówienia umarza konkurs, jeśli postępowanie konkursowe nie zostanie zakończone wyłonieniem właściwej oferty.
- Udzielający zamówienia zastrzega sobie prawo zlecenia wybranemu oferentowi udzielania świadczeń zdrowotnych tylko w ramach części zadań określonych w pkt I. ppkt 1.
- Kwota przyznana na realizację zadań może być niższa od wskazanej w ogłoszeniu.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszymi szczegółowymi warunkami konkursu mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.