Zarządzenie nr 0050.210.2023
Wersja strony w formacie XMLwydane przez | Burmistrza Miasta Cieszyna |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Cieszyn na rok 2023 z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych |
Status | obowiązujące |
Zarządzenie Nr 0050.210.2023
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 3 kwietnia 2023 roku
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Cieszyn na rok 2023 z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 40), art. 4 ust. 1 pkt 32, art. 11 ust. 2, art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 571), Uchwały Nr XLVI/544/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 października 2022 roku w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Cieszyn z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w zakresie pożytku publicznego na rok 2023
§ 1
Ogłaszam otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Gminy Cieszyn na rok 2023 z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych.
§ 2
Treść ogłoszenia, stanowiącego załącznik do zarządzenia, zamieszczam w dniu 5 kwietnia 2023 roku na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego oraz udostępniam w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej www.cieszyn.pl.
§ 3
Wykonanie zarządzenia powierzam Naczelnikowi Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do
Zarządzenia Nr 0050.210.2023
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 3 kwietnia 2023 roku
OGŁOSZENIE OTWARTEGO KONKURSU OFERT
NA REALIZACJĘ ZADAŃ PUBLICZNYCH GMINY CIESZYN NA ROK 2023
Z ZAKRESU PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM I PATOLOGIOM SPOŁECZNYM
- ORGANIZACJA CYKLICZNYCH ZAJĘĆ SPORTOWO-REKREACYJNYCH
1. Rodzaj zadania:
Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym - Organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych
- Zadanie Nr 1 - Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym - Organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w połączeniu z realizacją zajęć profilaktycznych "Lato 2023".
- Zadanie Nr 2 - Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym - Organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w połączeniu z realizacją zajęć profilaktycznych "Jesień 2023".
2. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań:
Zadanie Nr 1 - 25 000,00 zł
Zadanie Nr 2 - 53 000,00 zł
3. Maksymalna wysokość wnioskowanej dotacji:
Zadanie Nr 1 - 7 000,00 zł
Zadanie Nr 2 - 15 000,00 zł
4. Zasady przyznawania dotacji:
Zlecenie realizacji zadania publicznego następuje wyłącznie w formie wspierania jego wykonania, zgodnie z następującymi zasadami:
- wysokość dotacji nie może przekroczyć 90% ogólnych kosztów realizacji zadania,
- zleceniobiorca zapewnia pokrycie minimum 10% ogólnych kosztów realizacji zadania ze środków finansowych własnych, środków pieniężnych od odbiorców, wkładu własnego niefinansowego (osobowego), przy czym minimum 5% ogólnych kosztów realizacji zadania powinno zostać pokryte z wkładu finansowego,
- wysokość wydatków przeznaczonych na koszty administracyjne nie może przekroczyć 20 % całkowitych kosztów zadania.
Warunkiem przyjęcia i rozpatrzenia ofert jest złożenie kompletnej oferty w postaci elektronicznej oraz złożenie wydrukowanego i prawidłowo podpisanego potwierdzenia złożenia oferty (dopuszcza się złożenie kompletnego wydruku oferty) przez podmiot uprawniony do składania ofert, w odpowiednim terminie i miejscu. Niedopuszczalne jest złożenie wersji roboczej oferty. Prawidłowo złożone oferty staną się przedmiotem oceny komisji konkursowej. Komisja sporządzi protokół wraz z listą rekomendacyjną złożonych ofert, którą przewodniczący komisji przedłoży Burmistrzowi Miasta Cieszyna.
5. Terminy i warunki realizacji zadań:
Zadanie Nr 1 - pomiędzy 24 czerwca 2023 roku a 3 września 2023 roku
Zadanie Nr 2 - pomiędzy 4 września 2023 roku a 10 grudnia 2023 roku
Zadania muszą zostać zrealizowane zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym ogłoszeniu i umowie o wsparcie realizacji zadania, określającej w szczególności: miejsce i czas realizacji zadania, sposób przekazywania i rozliczania środków publicznych, sposób informowania przez beneficjenta o dofinansowaniu zadania ze środków Miasta Cieszyna oraz sposób przekazywania informacji zapowiadających i podsumowujących zadanie.
Zleceniobiorcy przy planowaniu i realizacji zadania muszą brać pod uwagę możliwe ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów związanych z występowaniem stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego oraz wymagań sanitarno-epidemiologicznych z tym związanych.
Warunki dostępności:
Oferent w ramach realizacji zadania jest zobowiązany do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z tematyką zadania publicznego, w zakresie określonym w art. 6 ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
W indywidualnym przypadku, jeżeli oferent nie jest w stanie, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, zapewnić dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie, o których mowa w art. 6 pkt 1, 2, 3 ustawy, podmiot jest zobowiązany zapewnić takiej osobie dostęp alternatywny, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
6. Wymagania szczegółowe dotyczące realizacji zadań
Zadanie Nr 1 - Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym - Organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w połączeniu z realizacją zajęć profilaktycznych "Lato 2023".
- Celem zadania jest wspieranie działań promujących styl życia wolny od uzależnień (także behawioralnych), w tym również działań profilaktycznych o charakterze sportowym kierowanych do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Cieszyn w ramach organizacji czasu wolnego jako alternatywa dla podejmowania zachowań ryzykownych poprzez:
- zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości udziału w różnych formach aktywności fizycznej,
- zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości udziału w zajęciach profilaktycznych,
- rozwijanie wśród uczestników postaw aktywności, kreatywności, fair play, eliminowanie negatywnych postaw społecznych.
- Obligatoryjne rezultaty zadania to:
- zorganizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych (planowany poziom osiągnięcia rezultatu powinien być wyrażony w godzinach),
- zorganizowanie zajęć profilaktycznych (planowany poziom osiągnięcia rezultatu powinien być wyrażony w godzinach).
- Sposób monitorowania rezultatów/źródło informacji o osiągnięciu wskaźnika: harmonogram zajęć (zawierający datę, miejsce realizacji, zakres godzinowy zajęć, nazwisko prowadzącego, tematykę zajęć, ilość uczestników).
- Zadanie polega na realizacji projektów, na które składają się cykliczne zajęcia sportowo-rekreacyjne wraz z zajęciami profilaktycznymi, których opis powinien znaleźć się w sekcji III/3 oferty "Syntetyczny opis zadania". Brak opisu zajęć profilaktycznych oznacza ocenę "0" za tę część oferty.
- Osoby prowadzące działania profilaktyczne powinny posiadać odpowiednie kompetencje merytoryczne, które należy opisać w sekcji IV/2 oferty "Zasoby kadrowe, rzeczowe i finansowe oferenta, które będą wykorzystane do realizacji zadania" i nie mogą one ulec zmianie w zaktualizowanej ofercie. Brak opisu kompetencji osoby przewidzianej do przeprowadzenia działań profilaktycznych oznacza ocenę "0" za tę część oferty".
- Oferta może przewidywać dodatkowo organizację imprez sportowo-rekreacyjnych, jednak mogą one stanowić jedynie uzupełnienie zajęć sportowo-rekreacyjnych. Nie dopuszcza się możliwości złożenia oferty wyłącznie na organizację imprezy sportowo-rekreacyjnej.
- Wszystkie realizowane działania muszą odbywać się na terenie Gminy Cieszyn. W szczególnych przypadkach, ze względu na specyfikę projektu, dopuszcza się organizację na terenie innej gminy w obiekcie dysponującym odpowiednią infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.
- Preferowane są oferty obejmujące prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych przez okres minimum 2 tygodni, co najmniej 3 razy w tygodniu (łącznie minimum 6 zajęć). Zrekrutowana grupa nie może liczyć mniej niż 10 osób. Dopuszcza się przeprowadzenie dodatkowej rekrutacji w trakcie realizacji zajęć.
- Zajęcia profilaktyczne powinny stanowić minimum 10% zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zadeklarowany w ofercie procent zajęć profilaktycznych w stosunku do zajęć sportowo-rekreacyjnych nie może ulec zmniejszeniu w zaktualizowanej ofercie.
- Konkurs nie dotyczy półkolonii, kolonii i obozów. W związku z tym środki z dotacji nie mogą być przeznaczone na zakup posiłków i noclegów.
Zadanie Nr 2 - Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym - Organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w połączeniu z realizacją zajęć profilaktycznych "Jesień 2023".
- Celem zadania jest wspieranie działań promujących styl życia wolny od uzależnień (także behawioralnych), w tym również działań profilaktycznych o charakterze sportowym kierowanych do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Cieszyn w ramach organizacji czasu wolnego jako alternatywa dla podejmowania zachowań ryzykownych poprzez:
- zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości udziału w różnych formach aktywności fizycznej,
- zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości udziału w zajęciach profilaktycznych,
- rozwijanie wśród uczestników postaw aktywności, kreatywności, fair play, eliminowanie negatywnych postaw społecznych.
- Obligatoryjne rezultaty zadania to:
- zorganizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych (planowany poziom osiągnięcia rezultatu powinien być wyrażony w godzinach),
- zorganizowanie zajęć profilaktycznych (planowany poziom osiągnięcia rezultatu powinien być wyrażony w godzinach).
- Sposób monitorowania rezultatów/źródło informacji o osiągnięciu wskaźnika: harmonogram zajęć (zawierający datę, miejsce realizacji, zakres godzinowy zajęć, nazwisko prowadzącego, tematykę zajęć, ilość uczestników).
- Zadanie uznaje się za zrealizowane, jeżeli Zleceniobiorca zrealizuje co najmniej 90% założonych rezultatów.
- Zadanie polega na realizacji projektów, na które składają się cykliczne zajęcia sportowo-rekreacyjne wraz z zajęciami profilaktycznymi, których opis powinien znaleźć się w sekcji III/3 oferty "Syntetyczny opis zadania". Brak opisu zajęć profilaktycznych oznacza ocenę "0" za tę część oferty.
- Osoby prowadzące działania profilaktyczne powinny posiadać odpowiednie kompetencje merytoryczne, które należy opisać w sekcji IV/2 oferty "Zasoby kadrowe, rzeczowe i finansowe oferenta, które będą wykorzystane do realizacji zadania" i nie mogą one ulec zmianie w zaktualizowanej ofercie. Brak opisu kompetencji osoby przewidzianej do przeprowadzenia działań profilaktycznych oznacza ocenę "0" za tę część oferty".
- Oferta może przewidywać dodatkowo organizację imprez sportowo-rekreacyjnych, jednak mogą one stanowić jedynie uzupełnienie zajęć sportowo-rekreacyjnych. Nie dopuszcza się możliwości złożenia oferty wyłącznie na organizację imprezy sportowo-rekreacyjnej.
- Wszystkie realizowane działania muszą odbywać się na terenie Gminy Cieszyn. W szczególnych przypadkach, ze względu na specyfikę projektu, dopuszcza się organizację na terenie innej gminy w obiekcie dysponującym odpowiednią infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.
- Preferowane są oferty obejmujące prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych przez okres minimum 10 tygodni, co najmniej 1 raz w tygodniu (łącznie minimum 10 zajęć). Zrekrutowana grupa nie może liczyć mniej niż 10 osób. Dopuszcza się przeprowadzenie dodatkowej rekrutacji w trakcie realizacji zajęć.
- Zajęcia profilaktyczne powinny stanowić minimum 10% zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zadeklarowany w ofercie procent zajęć profilaktycznych w stosunku do zajęć sportowo-rekreacyjnych nie może ulec zmniejszeniu w zaktualizowanej ofercie.
6. Warunki wydatkowania środków:
Środki finansowe własne, środki pieniężne od odbiorców oraz wkład osobowy mogą zostać poniesione przed podpisaniem umowy, ale nie wcześniej niż przed datą rozpoczęcia realizacji zadania.
Środki finansowe z dotacji mogą zostać wydatkowane dopiero po podpisaniu umowy. Daty wystawienia faktur/rachunków i innych dokumentów rozliczeniowych nie mogą wykraczać poza termin realizacji zadania - data wystawienia nie może być późniejsza niż ostatni dzień realizacji zadania wskazany w umowie. Przyznane środki finansowe dotacji oraz uzyskane w związku z realizacją zadania przychody, w tym odsetki bankowe od przekazanej dotacji, a także środki finansowe własne Zleceniobiorca jest zobowiązany wykorzystać w terminie 14 dni od dnia zakończenia realizacji zadania publicznego.
Dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów. Przesunięcie uznaje się za zgodne z umową, gdy dana pozycja kosztorysu nie wzrosła o więcej niż 20%.
7. Termin i miejsce składania ofert:
Oferty składać należy wyłącznie poprzez platformę elektroniczną www.engo.org.pl z równoczesnym dostarczeniem potwierdzenia złożenia oferty wydrukowanego z Generatora i podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji danej organizacji do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie lub listownie na adres: Urząd Miejski, Rynek 1, 43-400 Cieszyn lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP w terminie do dnia 26 kwietnia 2023 roku do godz. 15:30.
W przypadku potwierdzeń złożenia ofert wysyłanych pocztą, decyduje data wpływu potwierdzenia do Urzędu.
8. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert:
- termin: wybór ofert dokonany zostanie do dnia 26 maja 2023 roku;
- tryb: wyboru ofert dokona Burmistrz Miasta Cieszyna, w oparciu o listę rekomendacyjną przygotowaną przez komisję konkursową;
- kryteria: przy wyborze ofert stosowane będą kryteria oceny, określone w karcie oceny, stanowiącej załącznik nr 1 do Regulaminu otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych gminy Cieszyn.
9. Realizacja w latach poprzednich:
Zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych były realizowane przez Gminę Cieszyn w 2022 roku na kwotę 202 583,16 zł (dotacje), zaś w roku 2023 rozdysponowano do tej pory kwotę 72 000,00 zł (dotacje).
Otwarty konkurs ofert rozstrzygnięto Zarządzeniem Nr 0050.322.2023 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 24 maja 2023 roku w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Cieszyn na rok 2023 z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - organizacja cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych