Zarządzenie nr 0050.251.2022
Wersja strony w formacie XMLwydane przez | Burmistrza Miasta Cieszyna |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | wprowadzenia instrukcji określającej zasady ewidencji księgowej projektu "CIESZYN - MIASTO SAMOWYSTARCZALNE" realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 |
Status | obowiązujące |
Zarządzenie Nr 0050.251.2022
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 11 maja 2022 roku
w sprawie wprowadzenia instrukcji określającej zasady ewidencji księgowej projektu "CIESZYN - MIASTO SAMOWYSTARCZALNE" realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 559 z późn. zm.) i art. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 217 z późn. zm.)
§ 1
Wprowadzam instrukcję określającą zasady ewidencji księgowej projektu "CIESZYN - MIASTO SAMOWYSTARCZALNE" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, która stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Wykonanie zarządzenia powierzam Skarbnikowi Miasta, Naczelnikowi Wydziału Finansowego. Naczelnikowi Wydziału Zamówień Publicznych Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska. Naczelnikowi Wydziału Kultury i Promocji, Naczelnikowi Wydziału Organizacyjnego.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do
Zarządzenia Nr 0050.251.2022
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 11 maja 2022 r.
Instrukcja określająca zasady ewidencji księgowej projektu "CIESZYN - MIASTO SAMOWYSTARCZALNE" realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
§ 1
Instrukcja niniejsza określa przyjęte w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, zwanym dalej jednostką, zasady obiegu dokumentów i ewidencji księgowej projektu "CIESZYN - MIASTO SAMOWYSTARCZALNE"
§ 2
- W celu przyjmowania dofinansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i przekazywania odpowiednich części dofinansowania na rzecz partnera i dysponentów projektu Miasto Cieszyn, jako Główny Beneficjent dofinansowania, prowadzi wyodrębnione rachunki pod nazwą: "Rozwój lokalny - dotacja" i "Rozwój lokalny - wydatki"
- Ewidencję księgową prowadzi się w programie finansowo - księgowym "FK" Firmy Rekord w oparciu o obowiązujące zarządzenia Burmistrza Miasta w sprawie przyjętej polityki rachunkowości, i w ramach przyjętego Zakładowego Planu Kont w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.
- Obieg dokumentów w zakresie podstawowym reguluje, przyjęta zarządzeniem Burmistrza Miasta, instrukcja obiegu, kontroli i archiwizowania dokumentów księgowych w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, aktualnie obowiązująca.
§ 3
- Operacje finansowe związane z realizacją projektu ujmowane są w księgach rachunkowych "Urzędu", w oddziale 001 "Wydatki" na podstawie sprawdzonych i opracowanych dowodów księgowych.
- Prowadzona jest wyodrębniona ewidencja finansowo - księgowa środków otrzymanych z dotacji oraz wydatków z tych środków, w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.
- Dokumenty księgowe, ich kserokopie, gromadzone są w odrębnych segregatorach:
- W celu wyodrębnienia wydatków kwalifikowalnych oraz rozdzielenia źródeł finansowania, wprowadza się do klasyfikacji budżetowej (stosowanej zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji, dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych) osobną pozycję oznaczoną symbolem cyfrowym - "80" pn: "Cieszyn - miasto samowystarczalne".
- Dla ewidencji wydatków finansowanych w 85% z budżetu środków europejskich stosuje się paragrafy z końcówką "7". a dla ewidencji wydatków finansowanych w 15% z budżetu państwa stosuje się paragrafy z końcówką "6". Natomiast dla oznaczenia ewidencji wydatków ponoszonych w trakcie realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, z wyłączeniem środków, o których mowa w ar. 5 ust. 3 pkt 2. pkt 5 lit. c i d oraz pkt 6 ustawy (do których stosowana jest czwarta cyfra 6), stanowiący krajowy w kład publiczny w realizację projektu stosuje się paragrafy z czwartą cyfrą "9".
- Źródła finansowania oznacza się następującymi symbolami:
- EB - wydatki bieżące finansowane ze środków europejskich,
- EP - wydatki inwestycyjne finansowane ze środków europejskich,
- VP - wydatki niekwalifikowalne - podatek VAT,
- WP - wydatki inwestycyjne finansowane środkami własnymi.
- Do ewidencji kosztów inwestycyjnych projektu stosuje się konto analityczne o "Cieszyn - miasto samowystarczalne", które zostało utworzone w grupie analitycznej do konta syntetycznego o symbolu i nazwie "080 - Inwestycje" (środki trwale w budowie).
- Zastosowanie ujętych w ust. 4-7 zasad wprowadzających wyróżniki, pozwala na wyodrębnienie ewidencji księgowej dla wszystkich transakcji związanych z realizacją projektu.
- Dysponent środków zobowiązany jest do:
- prowadzenia na bieżąco Zestawienia dokumentów księgowych zgodnie z załącznikiem Nr 1.
- prowadzenia na bieżąco Zestawienia udzielonych zamówień zgodnie z załącznikiem Nr 2.
- dołączania do każdego przedkładanego do zapłaty dokumentu księgowego opisu zgodnie z załącznikiem Nr 3.
- prowadzenia i przechowywania dokumentacji rzeczowej i finansowej dotyczącej realizowanego projektu (np.: dokumentacja z zakresu zamówień publicznych, umowa, zlecenie, protokoły itp.).
- przekazywania w formie pisemnej do Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych opisów merytorycznych dot. danego okresu sprawozdawczego opisujących m.in. stan realizacji poszczególnych działań/przedsięwzięć, ewentualne problemy, wprowadzone zmiany w projekcie, informacja na temat wskaźników itp.: Informacja o konieczności przygotowania takich danych zostanie przekazana z odpowiednim wyprzedzeniem.
§ 4
- Dokumenty związane z realizacją projektu powinny być przechowywane, zgodnie z warunkami udzielenia dofinansowania. W przypadku gdy przepisy prawa krajowego określają dłuższy okres przechowywania należy uwzględnić przepisy krajowe.
- Kompletne dowody księgowe powinny być przekazane do archiwizacji w osobnym zbiorze (teczce) w celu skutecznej identyfikacji, zapewnienia kompletności dokumentacji i zachowania terminu archiwizacji. Opis teczki powiem zawierać nazwę projektu, numer projektu oraz okres przechowywania dowodów wraz z wskazaniem granicznej daty. o której mowa w ust. 1.
§ 5
W sprawach nieuregulowanych niniejsza instrukcją decyzję podejmuje Skarbnik Miasta Cieszyna w porozumieniu z koordynatorem projektu.