Zarządzenie nr 120.50.2019
Wersja strony w formacie XMLwydane przez | Burmistrza Miasta Cieszyna |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | wprowadzenia Regulaminu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Miejskim w Cieszynie |
zmienione przez | 120.66.2021 |
Status | obowiązujące |
Uwagi | Traci moc zarządzenie Nr 6/UM/2009 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 11 lutego 2009 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego te służbę w Urzędzie Miejskim w Cieszynie. |
Zarządzenie Nr 120.50.2019
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 5 sierpnia 2019 roku
w sprawie wprowadzenia Regulaminu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Miejskim w Cieszynie
Na podstawie art. 19 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1282) w związku z art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 506).
§ 1
- Wprowadzam regulamin przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Miejskim w Cieszynie dla pracowników podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym.
- Biuro kadr informuje kierownika właściwej komórki organizacyjnej i Sekretarza Miasta o zatrudnieniu pracownika, o którym mowa w ust. 1. Wzór informacji stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
- Decyzję w sprawie zwolnienia z obowiązku odbywania służby przygotowawczej podejmuje Burmistrz Miasta na wniosek kierownika komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony.
- Zwolnienie, o którym mowa w ust. 3 nie obejmuje zwolnienia z egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.
- Wzory wniosku oraz decyzji, o których mowa w ust. 3 stanowią odpowiednio załączniki nr 2 1 nr 3 do zarządzenia.
§ 2
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
- ustawie - oznacza to ustawę z dnia 21 października 2008 r. o pracownikach samorządowych,
- Urzędzie - oznacza to Urząd Miejski w Cieszynie,
- Sekretarzu - oznacza to Sekretarza Miasta Cieszyna,
- pracowniku - oznacza to osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy, która została skierowana do odbycia służby przygotowawczej,
- komórce organizacyjnej - rozumie się przez to również samodzielne stanowisko pracy w Urzędzie,
- kierowniku komórki organizacyjnej - rozumie się przez to odpowiednio również pracownika zajmującego samodzielne stanowisko pracy.
§ 3
- Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych.
- Bezpośredni nadzór nad przebiegiem służby przygotowawczej oraz nad egzaminem kończącym służbę przygotowawczą sprawuje Sekretarz.
- Wszyscy pracownicy Urzędu, w szczególności kierownicy komórek organizacyjnych są zobowiązani do współpracy w organizowania i przebiegu służby przygotowawczej i egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.
§ 4
- Pracownika kieruje się do służby przygotowawczej nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od zatrudnienia i nie później niż przed upływem 2 miesiąca od zatrudnienia.
- Służba przygotowawcza trwa od 1 do 3 miesięcy i jest odbywana bez przerwy.
- Czas trwania służby przygotowawczej uzależniony jest od wiedzy i kwalifikacji pracownika.
- O terminie skierowania pracownika do służby przygotowawczej oraz okresie trwania tej służby decyduje Sekretarz w porozumieniu z kierownikiem właściwej komórki organizacyjnej Urzędu. O terminie skierowania pracownika zajmującego samodzielne stanowisko pracy oraz okresie trwania jego służby przygotowawczej decyduje Sekretarz w uzgodnieniu z Burmistrzem Miasta Cieszyna. Wzór decyzji o terminie skierowania pracownika do służby przygotowawczej oraz okresie jej trwania stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia.
- Okres służby przygotowawczej ulega przedłużeniu o czas nieobecności pracownika w pracy, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy łącznie. Czasu nieobecności pracownika nie zalicza się do okresu służby przygotowawczej.
§ 5
W czasie odbywania służby przygotowawczej pracownik ma obowiązek:
- zaznajomienia się ze strukturą organizacyjną Urzędu, rodzajem spraw załatwianych w poszczególnych komórkach organizacyjnych i stanowiskach pracy, sposobem obiegu i rejestracji dokumentów,
- zaznajomienia się z obowiązującymi w Urzędzie zasadami ochrony informacji niejawnych, ochrony danych osobowych, trybem postępowania na wypadek zagrożenia,
- zaznajomienie się z zasadami gospodarki finansowej, w tym angażowania środków finansowych i opisywania dokumentów finansowych,
- poznania zasad profesjonalnej i kulturalnej obsługi interesantów,
- zaznajomienia się z przepisami regulującymi ustrój samorządu gminnego, zasady gospodarki finansowej oraz przepisami wewnętrznymi Urzędu, w tym w szczególności z:
- ustawą o samorządzie gminnym,
- ustawą o pracownikach samorządowych,
- podstawowymi zagadnieniami ustawy o finansach publicznych,
- podstawowymi zagadnieniami z prawa zamówień publicznych,
- instrukcją kancelaryjną,
- Statutem Miasta Cieszyna, Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Regulaminem Pracy pracowników Urzędu Miejskiego w Cieszynie,
- szczegółowego zaznajomienia się z przepisami prawnymi dotyczącymi spraw załatwianych na stanowisku pracy pracownika oraz na stanowiskach pracy, dla których pracownik będzie pełnił zastępstwo,
- szczegółowego poznania rodzaju spraw załatwianych na stanowisku pracy pracownika i w komórce organizacyjnej oraz sposobu prowadzenia dla nich niezbędnej dokumentacji,
- nabycia umiejętności przygotowania dokumentów urzędowych, w szczególności decyzji administracyjnych, postanowień, zaświadczeń, projektów aktów prawa miejscowego oraz prowadzenia korespondencji urzędowej.
§ 6
- W czasie odbywania służby przygotowawczej pracownik przez 3/4 tygodniowego czasu pracy wykonuje czynności na swoim stanowisku oraz w komórce organizacyjnej, w której jest zatrudniony a w pozostałym czasie odbywa praktyki w innych komórkach organizacyjnych Urzędu.
- Praca na stanowisku pracy oraz w komórce organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony w okresie służby przygotowawczej, polega przede wszystkim na praktycznym zaznajomieniu się z obowiązkami i przepisami prawa dotyczącymi spraw załatwianych w danej komórce organizacyjnej i prowadzeniu dla nich niezbędnej dokumentacji.
- Podczas praktyk w innych komórkach organizacyjnych pracownik zaznajamia się z podstawowymi czynnościami tych komórek, w szczególności pod kątem współpracy z komórką organizacyjną lub stanowiskiem pracy pracownika.
- Sekretarz w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej pracownika ustala dla pracownika plan służby przygotowawczej.
- W planie służby przygotowawczej wskazuje się komórki organizacyjne, w których pracownik ma odbywać praktyki. Każdy pracownik obowiązkowo odbywa praktyki w: Biurze Rady Miejskiej, Wydziale Finansowym i Wydziale Organizacyjnym.
- Plan służby przygotowawczej określa:
- okres odbywania służby,
- szczegółowy plan i rozkład godzinowy odbywania praktyk w innych komórkach organizacyjnych Urzędu,
- wykaz aktów prawnych, których znajomość jest dla pracownika obowiązkowa,
- wykaz obowiązkowej literatury fachowej,
- zestawienie umiejętności praktycznych, które pracownik zobowiązany jest nabyć podczas służby przygotowawczej,
- wykaz zagadnień egzaminacyjnych,
- termin egzaminu kończącego służbę przygotowawczą, który powinien nastąpić do 14 dni od zakończenia służby przygotowawczej.
- Kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik odbywa praktykę w trakcie służby przygotowawczej sporządza pisemną informację o przebiegu praktyki, powierzonych pracownikowi czynnościach, sposobie wywiązywania się pracownika z przydzielonych zadań i predyspozycjach pracownika do wykonania tych zadań, której wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.
- Informację, o której mowa w ust. 7 przekazuje się Sekretarzowi. Informacja ta jest jawna dla pracownika.
- W oparciu o uzyskane informacje Sekretarz podejmuje decyzję o dopuszczeniu pracownika do egzaminu kończącego służbę przygotowawczą, o przedłużeniu okresu służby przygotowawczej albo o odmowie dopuszczenia pracownika do egzaminu i złożeniu wniosku o rozwiązanie stosunku pracy. Ponowne przedłużenie okresu służby przygotowawczej jest dopuszczalne wyłącznie, gdy z przyczyn losowych pracownik nie mógł odbyć całości lub części służby przygotowawczej.
- W przypadku przedłużenia okresu służby przygotowawczej przepisy ust. 1-10 stosuje się odpowiednio.
- Ustalony termin egzaminu ulega odpowiedniemu przesunięciu w przypadku przedłużenia okresu służby przygotowawczej.
§ 7
- Służba przygotowawcza kończy się egzaminem składanym przed Komisją Egzaminacyjną powołaną zarządzeniem Burmistrza Miasta. W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzi:
- Przewodniczący Komisji - Sekretarz Miasta,
- Członkowie Komisji:
- kierownik właściwej komórki organizacyjnej,
- 1 osoba spośród pracowników urzędu dysponująca odpowiednią wiedzą,
- Sekretarz Komisji - pracownik biura kadr.
- W skład Komisji Egzaminacyjnej mogą zostać powołane także inne osoby, jeśli ich udział zostanie uznany za niezbędny do prawidłowego przebiegu egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.
- W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1 określa się również termin i miejsce przeprowadzenie egzaminu.
- Egzamin kończący służbę przygotowawczą ma formę testu składającego się z 40 pytań. Na każde pytanie możliwa jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Za prawidłową odpowiedź na dane pytanie przyznaje się 1-punkt, a za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową 0-punktów.
- Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu jest prawidłowa odpowiedź na co najmniej 60% pytań egzaminacyjnych.
- Egzamin kończący służbę przygotowawczą trwa nie dłużej niż 60 minut.
- Egzamin odbywa się w ciągu jednego dnia roboczego, w zamkniętym pomieszczeniu w obecności co najmniej 2 członków Komisji Egzaminacyjnej.
- Komisja Egzaminacyjna sprawdza test i dokonuje oceny testu.
- Obrady Komisji Egzaminacyjnej są niejawne.
- Informacje o wynikach egzaminu kończącego służbę przygotowawczą Komisja Egzaminacyjna przedstawia pracownikowi najpóźniej w dniu następnym.
- Z przebiegu i wyniku egzaminu kończącego służbę przygotowawczą sporządza się protokół, podpisywany przez wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji Egzaminacyjnej. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.
- Na podstawie protokołu, o którym mowa w ust. 11 Burmistrz Miasta Cieszyna wystawia zaświadczenie w 3 egzemplarzach o ukończeniu służby przygotowawczej z wynikiem pozytywnym, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia, a dla pracowników zwolnionych ze służby przygotowawczej - zaświadczenie o zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym, którego wzór stanowi załącznik nr 8 do Zarządzenia. W przypadku uzyskania wyniku negatywnego Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej informuje pracownika o możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie.
§ 8
- Egzamin poprawkowy może się odbyć tylko jeden raz, nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od pierwszego egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.
- Komisja Egzaminacyjna z pierwszego egzaminu działa przy egzaminie poprawkowym w tym samym składzie.
- Egzamin poprawkowy odbywa się w formie ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na 20 pytań obejmujących zagadnienia programu służby przygotowawczej obecności pełnego składu Komisji Egzaminacyjnej.
- Warunkiem zdania egzaminu poprawkowego jest udzielenie przez pracownika prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 15 pytań.
- Komisja egzaminacyjna zapewni pracownikowi co najmniej 30 minut na przygotowanie się do odpowiedzi.
- Z przebiegu egzaminu poprawkowego sporządza się protokół.
- Na podstawie protokołu, o którym mowa w ust. 5 Burmistrz Miasta wystawia zaświadczenie w 3 egzemplarzach o ukończeniu służby przygotowawczej i zaliczeniu egzaminu kończącego służbę przygotowawczą z wynikiem pozytywnym, którego wzór stanowi załącznik nr 8 do zarządzenia lub z wynikiem negatywnym, którego wzór stanowi załącznik nr 9 do zarządzenia.
§ 9
- Dokumentacja z przebiegu służby przygotowawczej i egzaminu kończącego służbę przygotowawczą jest przechowywana w Urzędzie zgodnie z instrukcją kancelaryjną.
- Zaświadczenia, o których mowa w § 7 ust. 12 oraz w § 8 ust. 6 przekazuje się:
- pracownikowi,
- do dokumentacji z przebiegu służby przygotowawczej,
- do akt osobowych pracownika.
§ 10
Wobec pracownika zatrudnionego na samodzielnym stanowisku pracy lub na stanowisku kierownika komórki organizacyjnej kompetencje kierownika komórki organizacyjnej określone w zarządzeniu wykonuje bezpośredni przełożony zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu.
§ 11
Traci moc zarządzenie Nr 6/UM/2009 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 11 lutego 2009 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego te służbę w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.
§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.