Uchylona UCHWAŁĄ NR XXXIX/389/17 RADY MIEJSKIEJ CIESZYNA z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych przypadających Gminie Cieszyn i jej jednostkom organizacyjnym, mających charakter cywilnoprawny, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych


UCHWAŁA NR XLIV/471/14
RADY MIEJSKIEJ CIESZYNA
z dnia 26 czerwca 2014 r.

 

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych Gminy i jednostek podległych, mających charakter cywilnoprawny, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych

 

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust.1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.), art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.) Rada Miejska Cieszyna postanawia:

 

§ 1

 

Ustalić szczegółowe: zasady i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych Gminy i jednostek podległych mających charakter cywilnoprawny, zwanych dalej „należnościami”, od osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami”, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazać organy lub osoby do tego uprawnione.

 

§ 2

 

Przepisów niniejszej uchwały nie stosuje się do należności, których zasady, tryb umarzania, odraczania spłaty oraz rozkładania na raty określają odrębne przepisy.

 

§ 3

 

Należności mogą być w całości lub w części umarzane z urzędu w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.).

 

§ 4

 

1. Należności mogą być na wniosek dłużnika umarzane w całości lub w części, ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty przy uwzględnieniu interesów Gminy, w przypadkach uzasadnionych:

 

1) możliwością płatniczą i istotnym interesem dłużnika, a w szczególności gdy wyegzekwowanie należności zagraża jego egzystencji;
2) ważnymi względami społecznymi lub gospodarczymi.

 

2. Od należności, w stosunku do których zastosowano ulgi w formie określonej w ust. 1 nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku do upływu ustalonych terminów zapłaty.

 

3. W przypadku nie dokonania przez dłużnika spłaty należności na warunkach określonych w ust. 1 od zaległości naliczone zostaną odsetki ustawowe liczone od następnego dnia po upływie pierwotnego terminu płatności do dnia zapłaty.

 

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po spłaceniu przez dłużnika należności głównej, na jego wniosek można umorzyć w całości lub w części należne odsetki.

 

§ 5

 

1. W przypadkach określonych w § 3 w sytuacji wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz § 4 ust. 1 i 4, udzielanie ulg na wniosek dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, zwanego dalej „przedsiębiorcą”, stanowiące pomoc publiczną odbywać się będzie w ramach pomocy de minimis, której udzielenie następuje w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 352 z dnia 24 grudnia 2013 r.) oraz zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.).

 

2. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy de minimis, o której mowa w ust. 1 zobowiązany jest do przedłożenia wraz z wnioskiem o udzielenie ulgi:

 

1) zaświadczeń lub oświadczenia o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
2) informacji, których zakres został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.) oraz załączonym do niego formularzu informacji.

 

§ 6

 

1. Uprawnionymi do umarzania należności są:

 

1) kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach oświaty, kultury i opieki społecznej w zakresie należności nie przekraczających 1000 zł - (jeden tysiąc złotych);
2) kierownicy pozostałych jednostek w zakresie należności nie przekraczających 10 000 zł - (dziesięć tysięcy złotych);
3) burmistrz w zakresie wszelkich należności bez względu na wysokość kwoty.

 

2. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1 dotyczy również umarzania odsetek oraz należności ubocznych związanych z umarzaną należnością.

 

3. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1 dotyczy również, bez względu na kwotę należności, odraczania terminu lub rozkładania na raty spłat należności.

 

§ 7

 

Umorzenie należności, odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty należności następuje, w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

 

1) Odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty należności następuje w formie umowy.
2) Umorzenie należności, następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli w drodze zarządzenia.

 

§ 8

 

Wnioski nie rozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały winny być rozpatrywane na podstawie jej przepisów.

 

§ 9

 

Wykonanie uchwały powierzyć Burmistrzowi Miasta Cieszyna.

 

§ 10

 

Traci moc uchwała Nr XLVI/473/10 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 29 kwietnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych Gminy i jednostek podległych, mających charakter cywilnoprawny oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych.

 

§ 11

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021 r.

 



Załączniki:

uchwała