Cieszyn 2020-09-21

BRM 0033/W/30/2020

Pani
Gabriela Staszkiewicz
Burmistrz Miasta Cieszyna

STANOWISKO
CIESZYŃSKIEJ RADY SENIORÓW

w sprawie tworzenia dziennych domów opieki senioralnej

Cieszyńska Rada Seniorów, konsekwentnie rekomenduje przystąpienie do realizacji działania: Tworzenie domów dziennej opieki senioralnej, które jest działaniem zaprojektowanym w ramach realizacji celu szczegółowego Polityki senioralnej w zakresie rozwiązań medyczno-opiekuńczych: Aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania. Przez trzy lata realizacji programu: Polityka Senioralna Gminy Cieszyn na lata 2018-2022 nie podjęto działań w tym kierunku i nie zaplanowano ich również na 2021 rok, chociaż Rada Seniorów rekomendowała przystąpienie do realizacji zadania - tworzenie domów dziennej opieki senioralnej (pkt. 6 Rekomendacje z dnia 06.07.2020, BRM.0033/W/27/2020).

Ze sprawozdań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że w 2019 roku do pobytów osób starszych w Domach Spokojnej Starości z budżetu miasta dopłacono prawie 3 500 000 złotych. Biorąc pod uwagę postępujące starzenie społeczeństwa, osłabienie funkcji rodziny oraz ograniczenie jej roli w zapewnieniu opieki osobom niesamodzielnym należy mieć świadomość, że do pobytów osób starszych w Domach Spokojnej Starości trzeba będzie dopłacać coraz więcej.

Rada Seniorów nie ma wątpliwości, iż domy dziennej opieki senioralnej, to naprawdę duże wsparcie dla rodzin i osób, którym często przychodzi godzić opiekę nad seniorem z pracą zawodową. De facto dzienne domy opieki senioralnej są rozwiązaniem korzystnym dla dwóch stron. Seniorom pozwalają dłużej funkcjonować w dotychczasowym środowisku, nawet jeśli nie są już w pełni samodzielni. Opóźnia to potrzebę korzystania z pomocy instytucjonalnej, czyli pobytu w placówce całodobowej opieki, jaką jest dom pomocy społecznej. Taka pomoc jest więc korzystniejsza również dla miasta, bo o wiele tańsza od opieki całodobowej.

W związku z powyższym Rada apeluje o przystąpienie do tworzenia domów dziennej opieki senioralnej oraz wspierania tych prowadzonych przez inne podmioty, jako najbardziej pożądanej formy wsparcia osób starszych i ich rodzin.

Rada jest pod wrażeniem standardu wiślańskiego Klubu "Senior +" ale trzeba pamiętać, że koszt adaptacji pomieszczeń i wyposażenia tego klubu wyniósł 900 000 zł. Minusem Klubu "Senior +" jest to, że członkiem klubu zostaje się na podstawie decyzji administracyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a za udział w zajęciach klubu ponosić należy odpłatność uzależnioną od wysokości dochodu. Powyższe może w Cieszynie powodować problemy z naborem członków klubu. Dlatego rekomendujemy wsparcie działalności istniejących już w Cieszynie klubów, których członkostwo opiera się jedynie na deklaracji woli przynależności. Chodzi nam o wsparcie w zakresie formalno -prawnym, wsparcie merytoryczne (szkolenia animatorów, liderów) oraz niewielkie chociażby dofinansowanie ich działalności. Dzisiaj wszystkie te kluby działają bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony miasta.

Zdaniem Rady, wsparcie działalności istniejących klubów seniora jest rozwiązaniem optymalnym i pozwoli na przeznaczenie środków, które miałyby zostać wydatkowane na utworzenie od podstaw Klubu "Senior +" na pierwszy w Cieszynie Dzienny Dom Opieki Senioralnej. Ponadto pamiętać należy, że tworzenie domów dziennej opieki senioralnej jest działaniem wynikającym z przyjętej Uchwałą Nr XLVIII/513/18 Rady Miejskiej Cieszyna Polityki senioralnej gminy Cieszyn na lata 2018-2022.

 
Z poważaniem
 
 
 
Wiceprzewodnicząca
 
Cieszyńskiej Rady Seniorów
 
 
 
Janina Cichomska


Załączniki:

stanowisko