Zarządzenie Nr 0050.143.2021
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 15 marca 2021 roku

w sprawie wprowadzenia zasad korzystania z Hali Widowiskowo - Sportowej w Cieszynie w związku ze stanem epidemii SARS-CoV-2

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) oraz § 9 ust. 1 pkt 2, ust. 17 i 19 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 367 z późn. zm.)

§ 1

Od 15 marca 2021 r. do 28 marca 2021 r. wprowadzam ograniczenia w zakresie funkcjonowania Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przy ul. Sportowej 1 w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce i wprowadzam zasady korzystania z obiektu, zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia.

§ 2

Wykonanie zarządzenia powierzam Naczelnikowi Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 
Burmistrz Miasta
 
 
 
Gabriela Staszkiewicz

Załącznik
do Zarządzenia Nr 0050.143.2021
Burmistrza Miasta Cieszyna
z dnia 15 marca 2021 roku

 Zasady funkcjonowania Hali Widowiskowo - Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przy ul. Sportowej 1 w trakcie epidemii SARS-CoV-2

I. Zasady ogólne:

  1. Z obiektu można korzystać wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010r. o sporcie (Dz.U. z 2020r. poz.1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
  2. Obsługa obiektu weryfikuje liczbę korzystających z obiektu sportowego, którzy powinni posiadać dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednią międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy.
  3. Bezpośrednio przed kasą może znajdować się jedna osoba.
  4. Obowiązek zachowania dystansu społecznego na terenie całego obiektu: 1,5 m.
  5. Obowiązek zasłaniania nosa i ust na terenie całego obiektu - nie obowiązuje w trakcie prowadzenia zajęć sportowych lub rozgrywek na płycie lodowiska.
  6. Obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt (płyn dezynfekujący zapewnia zarządca).
  7. Na teren obiektu można wejść nie wcześniej niż 15 min przed planowaną godziną rezerwacji, natomiast obiekt należy opuścić do 15 min po zakończeniu rezerwacji.
  8. Po opuszczeniu obiektu przed następną grupą przewidziana jest co najmniej 15-minutowa przerwa techniczna w celu przygotowania (dezynfekcji) obiektu.
  9. Nie ma możliwości wypożyczenia sprzętu sportowego.
  10. Wszelki wniesiony na obiekt sprzęt powinien być zabrany w momencie opuszczania obiektu (administrator nie odpowiada za pozostawiony sprzęt).
  11. Podczas zajęć treningowych na terenie obiektu mogą przebywać wyłącznie zawodnicy, trenerzy oraz do 5 osób obsługi wskazane przez organizatora zajęć (w przypadku zajęć dla dzieci w wieku do 8 lat).
  12. Zajęcia sportowe oraz wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
  13. Dla wszelkich niezdefiniowanych wyżej zdarzeń obowiązują aktualne czasowo ogólnokrajowe zasady bezpieczeństwa i zachowania dystansu społecznego.
  14. Nieprzestrzeganie powyższych zasad będzie skutkować koniecznością opuszczenia obiektu oraz zgłoszeniem do organów porządkowych.
  15. Podmioty korzystające z całego obiektu lub jego części odpowiadają za przestrzeganie obowiązujących zasad i ograniczeń.

II. Zalecenia dla organizatorów zawodów sportowych:

  1. Organizator zawodów sportowych jest zobowiązany do:
    1. weryfikacji liczby uczestników,
    2. sporządzenia listy z kontaktami do uczestników i osób obsługujących zawody na wypadek stwierdzenia zakażenia u osoby spośród wyżej wymienionych,
    3. zapewnienia dobrego oznakowania higienicznego w miejscach, gdzie przebywają zawodnicy: szatniach, biurze zawodów, pomieszczeniach sanitarnych, na starcie i mecie,
    4. dezynfekcji powierzchni często używanych w biurze zawodów, szatni, węzłach sanitarnych wykorzystywanych podczas zawodów,
    5. zapewnienia uczestnikom środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
    6. dezynfekcji wykorzystywanych w ramach zawodów urządzeń i sprzętu sportowego,
    7. przygotowania miejsca izolacji w przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia COVID-19 u uczestnika/organizatora zawodów.
  2. Organizator opracowuje i udostępnia uczestnikom zawodów informacje na temat zagrożenia:
    1. objawy kliniczne COVID-19 i środki zapobiegawcze, w szczególności zasady etykiety oddechowej i praktyk w zakresie higieny rąk,
    2. postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19,
    3. informacje na temat zachowania dystansu społecznego,
    4. informacje na temat stosowania wymaganych środków ochrony osobistej: osłon twarzy, maseczek, rękawic itp.
  3. Organizator zapewnia środki ochrony osobistej (maseczki, rękawice gumowe, płyn do dezynfekcji itp.) osobom obsługującym zawody.
  4. Planując organizację zawodów organizator stosuje rozwiązania zapobiegające gromadzeniu się uczestników, minimalizujące kontakt z drugimi osobami oraz sprzętem.
  5. Organizator zawodów jest zobowiązany do wyznaczenia i przygotowania (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia lub obszaru, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  6. W przypadku wystąpienia u uczestnika lub osoby obsługującej zawody niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem organizator jest odpowiedzialny:
    1. niezwłocznie odizolować taką osobę w wyznaczonym do tego miejscu,
    2. w przypadku osób niepełnoletnich poinformować o zaistniałym fakcie Trenera oraz rodzica/opiekuna prawnego uczestnika i zobowiązać go do niezwłocznego odebrania dziecka,
    3. powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

III. Zalecenia dla uczestników zawodów:

  1. Każdy uczestnik zawodów (sportowiec, wolontariusz, osoba obsługująca) powinien regularnie sprawdzać swój stan zdrowia. Osoby, które czują się chore nie powinny uczestniczyć w zawodach.
  2. Zawodnik nie może brać udziału w zawodach jeśli:
    1. występują u niego objawy wskazujące na chorobę zakaźną,
    2. jest w trakcie odbywania obowiązkowej izolacji lub kwarantanny,
    3. zamieszkuje z osobą, która jest poddana obowiązkowej izolacji lub kwarantannie,
    4. w ciągu tygodnia miał kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, zachorowanie lub skierowaną do izolacji.
  3. Uczestnik zawodów powinien zaopatrzyć się przed zawodami w podstawowy zestaw sanitarny (płyn/żel do dezynfekcji, maseczka ochronna, rękawiczki jednorazowe, woda, chusteczki higieniczne).
  4. Uczestnicy zawodów są zobowiązani do stosowania się do obowiązujących norm sanitarnych, szczególnie dotyczących zasad etykiety oddechowej, praktyk w zakresie higieny rąk, dystansu fizycznego.
  5. Uczestnicy zawodów są zobowiązani do przestrzegania ustalonych przez organizatora zasad, rozwiązań organizacyjnych bezpiecznego rozgrywania zawodów.
  6. Należy ograniczyć do minimum przebywanie w miejscach zatłoczonych, nie stwarzać sytuacji sprzyjających zakażeniu, zachować bezpieczne odległości od innych osób.