Opis ogólny

Obsługa zgłoszeń prac geodezyjnych lub prac kartograficznych przebiega w następujących etapach:

  • Zgłoszenie prac geodezyjnych na formularzu ZG lub zgłoszenie prac kartograficznych na formularzu ZK przez wykonawcę prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.
  • Zarejestrowane zgłoszenia pracy geodezyjnej lub zgłoszenia pracy kartograficznej w rejestrze zgłoszeń.
  • Uzgodnienie z wykonawcą listy materiałów, obliczenie wysokości należnej opłaty, wystawienie licencji, uzgodnienie formatu przekazania danych z roboczej bazy danych.
  • Pobranie opłaty i udostępnienie (wydanie) kopii uzgodnionych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (pzgik) wykonawcy prac.
  • Zawiadomienie wykonawcy pracy geodezyjnej o zakończeniu prac.
  • Weryfikacja przekazanych zbiorów danych oraz materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.
  • Przyjęcie zbiorów danych lub innych materiałów do pzgik.
  • Przyjęcie wniosku o uwierzytelnienie dokumentów opracowanych na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, uwierzytelnienie dokumentów, obliczenie opłaty za uwierzytelniane dokumenty, pobranie opłaty oraz wydanie dokumentów.

  


Podstawy prawne
  

  1. Ustawa z dnia 17 marca 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 276 z późn. zm.). (Pgik)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 263 poz. 1572).
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 5 września 2013 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1183).
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 11 lipca 2014 r. w sprawie formularzy dotyczących zgłoszenia prac geodezyjnych i prac kartograficznych, zawiadomienia o wykonaniu tych prac oraz przekazywaniu ich wyników do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2014 r. poz. 924).
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 lipca 2014 r. w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty (Dz. U. z 2014 r. poz. 917).
  6. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 914).
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 13 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty (Dz. U. z 2017 r. poz. 1989).
  8. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn. zm.).
  9. Porozumienie nr WO.01118-12/10 z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie powierzenia przez Starostę Cieszyńskiego zadań z zakresu geodezji i kartografii na obszarze miasta Cieszyna (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego Nr 31 z 2011 r. poz. 586).

  


Jednostka odpowiedzialna

Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (MODGiK) w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości (GKK).

  


Wymagane dokumenty
   

  1. Wypełnione w dwóch egzemplarzach zgłoszenie pracy geodezyjnej sporządzone na formularzu ZG.
  2. Wypełnione w dwóch egzemplarzach zgłoszenie pracy kartograficznej sporządzone na formularzu ZK.
  3. Wypełnione zawiadomienie o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych/kartograficznych.
  4. Wypełniony wniosek o uwierzytelnienie dokumentów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych (dokumenty na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych).

  


Opłaty
   

  • Szczegółowe zasady obliczania wysokości opłat określają tabele 5, 9, 10, 11, 12, 13 i 16 załącznika do ustawy Pgik.
  • Udostępnienie materiałów zasobu następuje niezwłocznie po przedstawieniu przez wnioskodawcę dowodu wniesienia opłaty.
  • Kwotę wynikającą z Dokumentu Obliczenia Opłaty należy uiścić:
    • w kasie Urzędu Miejskiego w Cieszynie (ul. Srebrna 2),
    • przelewem na konto ING Bank Śląski S. A. o/Cieszyn nr konta 67 1050 1083 1000 0022 6985 6494, Urząd Miejski w Cieszynie w Cieszynie, Rynek 1, 43 400 Cieszyn, z podaniem znaku sprawy i numeru Dokumentu Obliczenia Opłaty w tytule przelewu,
    • za pośrednictwem terminala na stanowisku obsługi stron,
    • za pośrednictwem Geoportalu, poprzez system Paybynet.

   


Miejsce składania dokumentów

Zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienie wykonawcy pracy geodezyjnej o zakończeniu prac wraz z operatami, wnioski o uwierzytelnienie materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, można składać:

  • bezpośrednio na stanowisku obsługi stron w siedzibie GKK w Cieszynie przy ul. Ratuszowej 1, pokój 6 (parter):
    • poniedziałek w godz. 8.00–16.00,
    • wtorek–czwartek w godz. 8.00–15.00,
    • piątek w godz. 8.00–14.00,
  • w Biurze Podawczym w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cieszynie przy ul. Rynek 1 (parter),
    • poniedziałek w godz. 8.00–16.00,
    • wtorek–czwartek w godz. 8.00–15.00,
    • piątek w godz. 8.00–14.00,
  • korespondencyjnie na adres: Urząd Miejski w Cieszynie, Wydział Geodezji Kartografii i Katastru Nieruchomości, 43‑400 Cieszyn, Rynek 1,
  • za pośrednictwem serwisu GEOPORTAL (wniosek oraz regulamin).

  


Czas realizacji usługi

Organ, który otrzymał zgłoszenie prac geodezyjnych lub kartograficznych, w terminie 10 dni roboczych uzgadnia z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do zgłoszenia prac i udostępnia ich kopię za opłatą, o której mowa w art. 40a ust. 1 ustawy Pgik.

   


Sposób odbioru
   

  • Osobiście w punkcie obsługi geodetów w GKK przy ul. Ratuszowej 1, pokój 6 (parter).
  • Korespondencyjnie (opłata za wysłanie 10 zł – zgodnie z pkt 14.1. załącznika do ustawy Pgik).

   


Tryb odwoławczy

W przypadku negatywnego wyniku weryfikacji wykonawca w terminie 14 dni ma prawo ustosunkować się na piśmie do wyników weryfikacji. Jeśli organ nie uwzględni wyjaśnień wykonawcy wydaje decyzję administracyjną o odmowie przyjęcia operatu do państwowego zasobu, od której służy wykonawcy odwołanie do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Katowicach ul. Jagiellońska 25.

 

 

 



Załączniki:

Formularz ZG-1
Zawiadomienie o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych
Wniosek o uwierzytelnienie dokumentów