UCHWAŁA NR XXXIII/344/13
RADY MIEJSKIEJ CIESZYNA
z dnia 27 czerwca 2013 r.

w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Cieszyn

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 594) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.)Rada Miejska Cieszyna postanawia:

Określić zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Cieszyn.

§ 1.

1. Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy.

2. W wypadkach przewidzianych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego i na zasadach określonych w niniejszej uchwale gmina zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach.

3. Dla wykonywania zadań, o których mowa w ust. 1 i 2, gmina wykorzystuje przede wszystkim własny zasób mieszkaniowy.

§ 2.

1. W skład zasobu mieszkaniowego gminy wchodzą lokale mieszkalne w budynkach stanowiących własność lub współwłasność albo pozostających w samoistnym posiadaniu:

1) gminy,
2) komunalnych osób prawnych,
3) spółek prawo handlowego utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego.

2. W budynkach stanowiących współwłasność podmiotów określonych w ust. 1 do zasobu mieszkaniowego gminy wchodzą tylko te lokale, których własność nie została wyodrębniona na rzecz innych osób.

§ 3.

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę

2) Wynajmującym - należy przez to rozumieć Gminę Cieszyn lub Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Spółka z o.o.

3) mieszkańcy gminy - należy przez to rozumieć osobę zamieszkującą na terenie Gminy Cieszyn z zamiarem stałego pobytu (centralizującą swoje potrzeby życiowe i prowadzącą na tym terenie gospodarstwo domowe), który może być wykazany przez:

- zameldowanie na pobyt stały w granicach administracyjnych Cieszyna lub
- zameldowanie na pobyt czasowy w granicach administracyjnych Cieszyna lub
- pisemne potwierdzenie dwóch osób niespokrewnionych ze sobą i wnioskodawcą o zamieszkiwaniu w Cieszynie.
Nie jest mieszkańcem gminy osoba osadzona w Zakładzie Karnym w Cieszynie lub przebywająca w placówce opiekuńczo – leczniczej, domu pomocy społecznej w Cieszynie, której centralizacja potrzeb życiowych oraz adres zameldowania lub zamieszkiwania były przed osadzeniem lub umieszczeniem w placówce poza Gminą Cieszyn,

4) dochodzie - należy przez to rozumieć przychody w rozumieniu przepisów regulujących dodatki mieszkaniowe z okresu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku lub zawarcie umowy,

5) najniższej emeryturze - należy przez to rozumieć kwotę najniższej emerytury ogłoszonej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

6) zagęszczeniu - należy przez to rozumieć sytuację, w której powierzchnia mieszkalna przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy jest mniejsza niż 5 m², a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego mniejsza niż 10 m²

7) stronie internetowej - należy przez to rozumieć strony: www.zbm.cieszyn.bip-gov.info.pl oraz www.zbm.cieszyn.pl

§ 4.

1. Kryteria i tryb postępowania przy ustalaniu uprawnień do umieszczenia na liście oczekujących na najem lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy Cieszyn określa załącznik nr 1.

2. Kryteria i tryb postępowania przy zawieraniu umów najmu na lokale z mieszkaniowego zasobu Gminy Cieszyn określa załącznik nr 2.

§ 5.

Gmina może wynajmować lokale mieszkalne, wydzielone w mieszkaniowym zasobie, na czas określony - trwania stosunku pracy, osobom zatrudnionym przez gminę lub jej jednostki organizacyjne, przy odpowiednim zastosowaniu kryteriów dochodowych określonych w załączniku nr 2.

§ 6.

1. Listy osób oczekujących, których uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego wynika z prawomocnego orzeczenia sądu, sporządza się według daty wpływu wyroku do Wynajmującego.

2. Do umieszczenia na liście, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się kryteriów określonych w załączniku nr 1 do uchwały.

3. Do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego z osobami, o których mowa w ust. 1, ma zastosowanie tryb postępowania określony w pkt II ppkt 1) i 6) załącznika nr 2 do uchwały.

§ 7.

1. Listy wychowanków Domu Dziecka, placówek opiekuńczo — wychowawczych i osób umieszczonych w rodzinach zastępczych, których ostatnim miejscem zamieszkania przed umieszczeniem w placówce lub rodzinie zastępczej było miasto Cieszyn, sporządza się według daty wpływu wniosku na druku pobranym u Wynajmującego lub ze strony internetowej.

2. Do umieszczenia wychowanków, o których mowa w ust. 1, na liście oczekujących na najem lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy Cieszyn nie stosuje się zapisów załącznika nr 1 do uchwały.

3. Do zawarcia umowy najmu lokalu z osobami, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie kryteria w zakresie dochodu oraz tryb postępowania określone w pkt I ppkt 1) i 6) załącznika nr 2 do uchwały.

4. Uprawnienia wynikające z § 7 przysługują osobom w nim wymienionym jeżeli wniosek zostanie złożony nie później niż do 5 lat po opuszczeniu placówki lub rodziny zastępczej.

§ 8.

1. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony przysługuje osobom według kolejności:

a) wychowankom Domu Dziecka i placówek opiekuńczo — wychowawczych, osobom umieszczonym w rodzinach zastępczych, których ostatnim miejscem zamieszkania przed umieszczeniem w placówce lub rodzinie zastępczej było miasto Cieszyn,
b) umieszczonym na liście przyśpieszeń,
c) umieszczonym na liście podstawowej.

2. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom według kolejności:

a) osobom, którym sąd przyznał w wyroku prawo do lokalu socjalnego,
b) wychowankom Domu Dziecka i placówek opiekuńczo — wychowawczych, osobom umieszczonym w rodzinach zastępczych, których ostatnim miejscem zamieszkania przed umieszczeniem w placówce lub rodzinie zastępczej było miasto Cieszyn,
c) umieszczonym na liście przyśpieszeń,
d) umieszczonym na liście podstawowej.

§ 9.

1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80.0 m² przeznacza się do najmu za zapłatą czynszu wolnego chyba, że Wynajmujący postanowi o innym sposobie zagospodarowania takich lokali.

2. W przypadku przeznaczania do najmu lokali o powierzchni powyżej 80.0 m² za zapłatą czynszu wolnego Wynajmujący ustala warunki przetargu i decyduje o dalszym zagospodarowaniu lokalu o ile dwukrotny przetarg nie da rozstrzygnięcia.

§ 10.

1. W przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami gminy lub z innych ważnych względów spowodowanych trudną sytuacją rodzinną lub zdrowotną Burmistrz Miasta może wyrażać zgodę na zawarcie umów najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony lub lokali socjalnych na czas oznaczony zasobami bez zachowania kryteriów i trybów określonych w załącznikach nr 1 i 2.

2. Burmistrz Miasta raz w roku składa Radzie sprawozdanie z czynności zawartych w ust.1.

§ 11.

Wynajmujący może wynajmować lokale mieszkalne osobom, wobec których Rada Miejska Cieszyna w drodze uchwały podjęła zobowiązanie zapewnienia warunków do osiedlenia zgodnie z ustawą o repatriacji.

§ 12.

W przypadkach uzasadnionych sytuacją rodzinną lub finansową Wynajmujący może wyrażać zgodę na ponowne zawarcie umowy najmu na zajmowany lokal mieszkalny z osobami, którym wcześniej został wypowiedziany najem.

§ 13.

Wynajmujący może wyrażać zgodę na zmianę umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony na umowę najmu lokalu socjalnego w stosunku do tych najemców, którzy zajmują lokale mieszkalne o niższym standardzie technicznym i jednocześnie dochody kwalifikują ich do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

§ 14.

Warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach określa załącznik nr 3.

§ 15.

Postępowanie w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, określa załącznik nr 4.

§ 16.

1. Lokale zakwalifikowane przez odpowiednie służby techniczne do remontu kapitalnego można przeznaczać do wynajmu osobom, które zobowiążą się do wykonania określonego zakresu robót własnym staraniem i na własny koszt. Kwalifikację osób do wynajmu w tym trybie określa załącznik nr 5.

2. W budynkach stanowiących wyłączną własność gminy przekazywanie strychów do przebudowy na lokale mieszkalne, na koszt przyszłego najemcy, odbywa się zgodnie z załącznikiem nr 6.

3. W budynkach stanowiących wyłączną własność gminy przekazywanie powierzchni strychowych nie nadających się na samodzielne lokale mieszkalne, do zwiększenia powierzchni mieszkania najemców zamieszkałych na tej samej lub niższej kondygnacji odbywa się zgodnie z załącznikiem nr 7.

§ 17.

Jeżeli lokal mieszkalny zajmowany przez więcej niż jednego najemcę zostanie opróżniony w części, pierwszeństwo wynajmu przysługuje najemcy wspólnie dotychczas zamieszkującemu, o ile wystąpi do Wynajmującego z takim wnioskiem.

§ 18.

1. Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zostaje poddany kontroli społecznej poprzez wywieszenie na okres 14 dni na tablicach ogłoszeń w siedzibie Wynajmującego i zamieszczenie na stronie internetowej informacji o zakwalifikowaniu osób do zawarcia umów najmu z adnotacją, że po upływie okresu wywieszenia, o ile nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia co do dokonanej kwalifikacji osób zostaną zawarte umowy.

2. W przypadkach zgłoszenia zastrzeżenia Burmistrz Miasta podejmie decyzję co do zasadności zakwalifikowania do zawarcia umowy najmu osób, co do których zastrzeżenia zgłoszono.

3. Wnioskodawca zobowiązany jest do poddania się corocznej weryfikacji uprawnień dochodowych w terminie ustalonym przez Wynajmującego pod rygorem skreślenia z listy osób oczekujących. Burmistrz Miasta może zarządzić weryfikację warunków zamieszkania dotyczącą osób oczekujących, których przewiduje się do realizacji przydziału lokalu mieszkalnego w danym roku.

4. Złożenie przez wnioskodawcę oświadczeń zawierających nieprawdziwe dane lub zatajenie danych dotyczących własnej sytuacji mieszkaniowej i materialnej w zakresie wymaganym uchwałą niezbędnych do zawarcia umowy najmu lokalu, skutkuje skreśleniem wniosku z listy osób oczekujących.

5. Wnioskodawca jest zobowiązany do aktualizacji danych objętych wnioskiem, mających wpływ na jego realizację, w szczególności zmiany adresu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować skreśleniem wniosku z listy osób oczekujących.

§ 19.

Zasady wynajmowania wydzielonych z mieszkaniowego zasobu gminy lokali mieszkalnych przeznaczonych na cele mieszkań chronionych, hosteli, rodzinnych domów dziecka i rodzinnych domów pomocy w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej określone zostaną w odrębnej uchwale.

§ 20.

1. Na wniosek najemcy Wynajmujący może wyrazić zgodę na podnajem lokalu w całości lub części albo na jego bezpłatne używanie w przypadku, gdy najemca czasowo opuszcza lokal z powodu:

1) podjęcia nauki - na czas nie dłuższy niż 5 lat,
2) podjęcia pracy lub leczenia poza miejscem zamieszkania - na czas nie dłuższy niż 1 rok.

2. Podnajem całego lokalu lub jego części bądź oddanie w bezpłatne używanie osobom trzecim, na wniosek najemcy, może nastąpić na rzecz osoby, którą wskaże najemca.

3. Odmawia się zgody na podnajem lokalu lub bądź oddanie w bezpłatne używanie na okres czasowy jeżeli:

a) budynek, w którym zamieszkuje najemca został przeznaczony do rozbiórki lub remontu wymagającego opróżnienia lokalu,

b) najemca posiada zaległości w opłatach za używanie lokalu,

c) wobec najemcy prowadzone jest postępowanie mające na celu wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku najmu,

d) zawarcie umowy podnajmu lub oddania w bezpłatne używanie lokalu spowoduje zagęszczenie poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.

§ 21.

Wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającego zastosowanie obniżek czynszu nie może przekraczać 250 % najniższej emerytury w przypadku osób samotnych lub 180 % najniższej emerytury na członka gospodarstwa domowego w przypadku rodzin.

§ 22.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 23.

Traci moc uchwała Nr XXXI/322/13 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 25 kwietnia 2013 roku w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Cieszyn.

§ 24.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.



Załączniki: